Adres: 05-504 Henryków Urocze, ul. Wschodnia 8 E-mail: lider3000@poczta.onet.pl Tel/kom: 502 895 882

Szukaj
Wprowadź słowa:
środa, 22 wrzesień 2021
Start
Prenumerata
Drodzy czytelnicy

Koniecznie zaprenumerujcie LIDERA na rok 2011
W roku 2011 będziemy publikować w specjalnych wkładkach podstawowe materiały dotyczące edukacji zdrowotnej. Będą to informacje i wskazówki prawne, merytoryczne i metodyczne pomocne szkolnym edukatorom zdrowotnym. Do 31 grudnia 2010r opłata rocznej prenumeraty wynosi tylko 60 zł. Wpłata : ZG SZS Warszawa, ul Mokotowska 24, Nr konta : 25 1160 2202 0000 0000 8061 4047
Dopalacze - pokusa i ryzyko
- Michał Józef Kawecki - Wiele pytań

Zachęcamy czytelników do debaty na ten temat. Opinie i artykuły prosimy nadsyłać na http://www.lider.szs.pl

Alarm wszczęty w środkach masowego przekazu ma swoje głębokie uzasadnienie. Dopalacze zabijają, niszczą zdrowie, uzależniają. Zwłaszcza dzieci i młodzież, którą sprzedawcy kuszą niską ceną, dostępnością i kolekcjonerskim charakterem produktów zwanych pieszczotliwie "dopami". W rzeczywistości są to trucizny o nieujawnionym składzie chemicznym. Działają silniej od narkotyków, szybciej uzależniają i - jak np. zabójczy mefedron ("proszek miau-miau") - mogą prowadzić do śmierci. Sprzedawcy mówią zamiast o zażywaniu dopalaczy - o ich "kolekcjonowaniu" przez nos lub szklaną lufkę. Młodociani nabywcy w swojej naiwności ulegają językowi kłamstwa i kamuflażu. Wiele specyfików, w tym wspomniany "proszek miau - miau" to substancje silnie pobudzające. Wywoływana przez nie euforia jest w opinii wielu młodych ludzi ratunkiem w sytuacjach silnego stresu oraz panaceum na ich troski, smutki i niedole.

Rodzi się wiele pytań: jak działają na organizm różne środki psychoaktywne, jakie groźne następstwa dla organizmu i psychiki niesie zażywanie tychże środków; jak dotrzeć do młodzieży gimnazjalnej i licealnej, która najczęściej sięga po dopalacze i narkotyki, jak z nią mądrze rozmawiać bez moralizowania i uczyć ją sztuki odmawiania; jaką rolę odgrywa presja rówieśników i chęć zaimponowania innym, jak odmawiać, by nie narazić się na wyśmianie i szyderstwo; jak wcześnie rozpoznawać zagrożenie i jak mu zapobiegać; czy zakazami i nudnym pouczaniem lub straszeniem można u młodego człowieka wywołać reakcję oporu i chęć zrobienia dorosłym na przekór; co rodzice mogą uczynić aby zapobiec nieszczęściu ich dzieci.

Próbę odpowiedzi na te i inne pytania podjęto podczas jednego z Zamkowych Spotkań z Psychologią i Sztuką w Szczecinie, z udziałem prof. dr hab. n. med. Anny Boroń-Kaczmarek i psychologa terapeuty Michała Józefa Kaweckiego.
Bezpłatne studia podyplomowe
W ramach projektu "Rozwój kompetencji kadr sportowych systemu oświaty M. St. Warszawa", Towarzystwo Amicus, Miasto Stołeczne Warszawa oraz Akademia Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego w Warszawie zapraszają nauczycieli do udziału w bezpłatnych studiach podyplomowych na kierunkach:
  • Szkolne wychowanie fizyczne - nauczyciele prowadzący zajęcia w klasach 1-3;
  • Gimnastyka Korekcyjna w Wychowaniu Fizycznym i Zdrowotnym – nauczyciel prowadzący zajęcia z Wychowania fizycznego;
  • Podyplomowe Studia Menadżerskie Organizacji i Zarządzania w Kulturze Fizycznej - nauczyciele prowadzący zajęcia Wychowania Fizycznego.

Studia dają możliwość:
  • Uzyskania dyplomu Akademii Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego w Warszawie;
  • prowadzenia dodatkowych zajęć o charakterze sportowym;
  • uzyskania awansu zawodowego.

Zajęcia odbywać się będą w trybie weekendowym (zjazdy w dwu tygodniowych odstępach).
Aby wziąć udział w projekcie należy dostarczyć dokumenty zgłoszeniowe dostępne na stronie projektu: www.sport.towarzystwoamicus.pl do biura projektu.
Nabór trwa do 30 października 2010.
Zapraszamy!
Dzień nauczyciela
Drodzy wychowawcy

Nauczyciele wychowania fizycznego, edukatorzy zdrowotni, trenerzy i instruktorzy, działacze sportu szkolnego

Zarząd Główny Szkolnego Związku Sportowego i Redakcja miesięcznika LIDER składają Wam serdeczne życzenia z okazji Waszego Święta. Życzymy Wam by szkoła była dla was przyjazna, byście do niej szli chętnie i dobrze się w niej czuli, bo szkoła jest nie tylko dla ucznia, ale także dla nauczyciela.
Chcielibyśmy by wszyscy, którzy o szkole tak chętnie mówią i przypominają, jakie są jej obowiązki i zadania, częściej i nie tylko od święta, zauważali i doceniali znaczenie Waszej pracy - by rozumieli, że zdrowie i wysoka sprawność fizyczna leżą na początku każdego zadania narodowego.
To Wy decydujecie o tym, że „taka będzie nasza Rzeczpospolita, jakie jej młodzieży wychowanie”. Nie od rzeczy będzie zatem przypomnienie wszystkim, komu przypomnieć to należy, że od pracy wychowawców fizycznych zależy tak wiele, że warto o tym nie tylko wciąż mówić, ale także znacznie więcej robić, ustanawiając dobre prawo oświatowe i tworząc szkołom i nauczycielom coraz lepsze warunki organizacyjne i materialne.
Ciepło, serdecznie, z uznaniem i szacunkiem.
Jedz smacznie i zdrowo
Winiary proponują Ogólnopolski program edukacyjny.

Ruszył ogólnopolski program edukacyjny dla gimnazjalistów prowadzony przez markę WlNIARY pt. "Jedz smacznie i zdrowo". Partnerem społecznym akcji jest Federacja Polskich Banków Żywności a patronat honorowy objęła Minister Edukacji Narodowej oraz Polskie Towarzystwo Nauk Żywieniowych. Konkurs na plakat i film.

Czytaj więcej...
Konkurs Ośrodka Rozwoju Edukacji na programy wychowania fizycznego
Konkurs Ośrodka Rozwoju Edukacji na programy wychowania fizycznego

Czy gimnastyka korekcyjna szkodzi : głosy w dyskusji :
Sławomir Owczarek
Jerzy Miśkiewicz

Czy należy w szkole uczyć medycyny
Ewa Rydzyńska
|« start « wstecz 11 12 13 14 15 16 17 dalej » koniec »|

/Pozycje :: 85-91 z 113

Numer bieżący


Numer 7/2016

LIDER LIPIEC 7/2016


  Archiwum LIDER CZERWIEC 6/2016
Numer 6/2016

NUMERY ARCHIWALNE
Sonda
W sporcie narastają problemy dopingu. Czy Twoim zdaniem :
  
Copyright 2000 - 2005 Miro International Pty Ltd. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Mambo jest wolnym programem dostępnym na warunkach licencji GNU/GPL.
Polska adaptacja: © APW ZWIASTUN - Mambo - Polska Grupa Robocza. Wszystkie prawa zastrzeżone.