Adres: 05-504 Henryków Urocze, ul. Wschodnia 8 E-mail: lider3000@poczta.onet.pl Tel/kom: 502 895 882

Szukaj
Wprowadź słowa:
czwartek, 01 grudnia 2022
Start arrow Artykuły wstępne arrow Rok wydania 2005 - artykuły wstępne arrow LIDER 177 11/2005 - Artykuł wstępny
LIDER 177 11/2005 - Artykuł wstępny Drukuj E-mail
Drodzy czytelnicy

Ile przyzwolenia na międzyludzką niechęć, nielubienie, agresję i nienawiść? Czy człowiek powinien, czy musi: tolerować, lubić, kochać wszystkich wbrew sobie i przeciw sobie? Jesteśmy dziećmi natury a jak wiadomo w naturze najsilniejsze jest prawo rywalizacji, walka, często na śmierć i życie, walka bezwzględna, w której wygrywają i trwają dalej, pomnażają swoje geny najsilniejsi. Jest w tym pewna logika, można powiedzieć, logika przetrwania, postępu, rozwoju, przystosowania. Wygrana w tej walce nie jest jedynie osobistą korzyścią wygrywającego ale działa na korzyść gatunku a ostatecznie na korzyść życia, które musi zmieniać swe formy istnienia aby przetrwać. Ale, pomijając względy religijne, czy trwanie życia ma jakiś plan i sens ogólniejszy? ponadczasowy, mieszczący się czyichś planach? planach kosmosu? I czy taki plan w ogóle istnieje i skąd się bierze?
Trudne, jeżeli w ogólne możliwe, jest wyplenienie z siebie niechęci do innego człowieka, trudno jest nakazać sobie miłość do niego, bo są to działania w sferze emocji trudno dającej się modyfikować. Można jednak nakazać sobie, bo jest to sfera intelektu i naszej swobodnej decyzji nie okazywanie innym, przykrej im, niechęci i braku miłości.
Historia człowieka to historia zmagań z własnymi słabościami, to nieustanne próby, jakże często nieudane, uczynienia siebie lepszym, choćby tylko w formalnej zewnętrznej ekspresji słów i zachowań. Dobrym przykładem tych zmagań i tych nieustannych walk pomiędzy dobrem i złem jest historia religii i nam najbliższego chrześcijaństwa. Jakże pełne jest ono zmagań pomiędzy siłami dobra i zła symbolizowanymi przez Boga i Szatana. Przykładem, że taka przemiana i pokonanie własnych słabości jest możliwe to historia opoki Kościoła, Świętego Piotra, trzykrotnie zapierającego się Jezusa. Kościół chrześcijański w swych naukach wypełniony jest napomnieniami i wezwaniami człowieka aby czynił dobro. Wezwania te i napomnienia były często czynione z przesadną gorliwością prowadzącą do zbrodni, czego przykładem jest Inkwizycja i płonące w imię wiary stosy. Kościół jednak, świadom niskiej skuteczności takich środków nauczył się posługiwać w swej misji naprawiania człowieka dobrocią i cierpliwością Nasz Wielki Papież, Jan Paweł II, jest tu wspaniałym przykładem. Na przykładzie powszechnej chęci wielkiego uczestnictwa w Jego naukach, czego wydatnym, przykładem jest okrzyk "Santo subito" widać jak targani jesteśmy sprzecznościami: z jednej strony chcielibyśmy żarliwie, aby było dobrze, abyśmy byli dobrzy i aby dobrzy byli inni, i jak trudno jest nam wtedy gdy trzeba zrobić w tej sprawie coś konkretnego a w szczególności aby wytrwać stale w takiej postawie i działaniach, aby zdobywać się na postępowania wymagające wyrzeczeń i poświęceń. Jakże często wypełnieni tą żarliwością, na niej poprzestajemy, jakoś nam ona wystarcza. Jesteśmy pełni akceptacji dla dobra ale jeżeli czynienie tego dobra wymaga od nas wyrzeczeń to już tego dobra nie potrafimy czynić. Natura ludzka jak podziemny wulkan wciąż daje świadectwo swej ułomności. Wojny i masowe konflikty przebiegające przez podziały etniczne, religijne i ekonomiczne jeżeli wygasają, bo stają się "nieopłacalne", są zastępowane przez inne formy agresji i niechęci międzyludzkiej, spośród których terroryzm jest obecnie takim dyżurnym polem konfliktów. Czy zatem możemy, czy uda nam się, jeżeli nie w drodze emocji to na drodze intelektualnej rozwagi osiągnąć pokój między ludźmi? Tak by każdy z nas potrafił, na tej choćby niedoskonałej drodze, osiągać osobistą pokój i satysfakcję.

Zbigniew Cendrowski
Redaktor Naczelny


Copyright 2000 - 2005 Miro International Pty Ltd. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Mambo jest wolnym programem dostępnym na warunkach licencji GNU/GPL.
Polska adaptacja: © APW ZWIASTUN - Mambo - Polska Grupa Robocza. Wszystkie prawa zastrzeżone.