Adres: 05-504 Henryków Urocze, ul. Wschodnia 8 E-mail: lider3000@poczta.onet.pl Tel/kom: 502 895 882

Szukaj
Wprowadź słowa:
wtorek, 06 grudnia 2022
Start arrow Artykuły wstępne arrow Rok wydania 2014 - artykuły wstepne arrow Lider 2.2014 (278)
Lider 2.2014 (278) Drukuj E-mail
Drodzy czytelnicy

Z pewnym opóźnieniem, co zdarzyło się po raz pierwszy podczas mojego ćwierćwiecznego redagowania Lidera, ukazuje się kolejny 278 (luty 2014) numer pisma a wkrótce będą następne. O przyczynach tej przerwy już pisałem na naszej głównej stronie internetowej w tekście : ”Co dalej z Liderem”. Przypominam ten anons bo nie wszyscy zainteresowani, jak zdążyłem się przekonać, zdążyli się z nim zapoznać. A oto ten anons :
Drodzy przyjaciele, czytelnicy, autorzy i sympatycy Lidera !
W wydawaniu Lidera nastąpiła, zauważona przez wszystkich przerwa. Ostatni numer jaki udało mi się zawiesić na naszej stronie www.lider.szs.pl pochodzi ze stycznia 2014 (nr kolejny 277). W związku z tym otrzymałem wiele pytań i wyrazów życzliwego niepokoju. Rzeczywiście w ponad 20 letniej historii naszego pisma jest to wydarzenie wyjątkowe. Wszys-tkie dotychczasowe numery ukazywały się dotąd bardzo regularnie i nigdy nie było takiego opóźnienia.
Jest kilka powodów takiego stanu rzeczy : najważniejsza to ta, że po prosty starzeję się i w sposób naturalny, pojawiają się różne niesprawności ( nie, nie chodzi o sprawność ogólną, bo w dalszym ciągu biegam, dużo pracuję fizycznie i niezmiennie mam zamiar, jak napisałem kiedyś, dożyć 107 lat – marzenie to uzupełniam obecnie „dożyć 107 lat w zdrowiu i sprawności” - a to już nie jest takie łatwe). Moja praca przy Liderze wymaga po prosty wielogodzinnej nieraz pracy przy komputerze: serfowania, pisania i czytania – ma to wpływ na pochodne dolegliwości : osłabienie i niewydolność wzroku a bez tego, co zrozumiałe, robienie tego co robię staje się bardzo trudne. Myślę jak ten problem rozwiązać. W każdym razie planuję do końca kwietnia 2014 r. wydać zaległe numery (278,279,280), uzupełniać na bieżąco bank tekstów i aktualności – czy to się uda jeszcze nie wiem, ale popróbuję.
Równocześnie, tak jak dotychczas, będę odpowiadał na wszystkie listy z prośbami o rady, wskazówki bibliograficzne i informacje o materiałach źródłowych. Wszystko to co jest na stronie www mam w swoich zasobach i bez trudu dostarczę każdemu, kto tego potrzebuje, stosowne materiały.
Dodam, że Lider jest praktycznie przedsięwzięciem jednoosobowym i całkowicie niekomercyjnym.
Bardzo dziękuję wszystkim za duże zainteresowanie losami Lidera i wsparcie dla mojej pracy. Wszystkich serdecznie pozdrawiam. (Zbigniew Cendrowski)
Numer obecny poświęcam głównie rekomendacji materiałów z biblioteki cyfrowej Ośrodka Rozwoju Edukacji. To bardzo bogate i coraz wszechstronniej wypełniane źródło informacji merytorycznej i metodycznej. Ma to związek z licznymi pytania i prośbami o materiały na temat ogólniejszych problemów organizacji pracy szkoły w kontekście realizowania programów edukacji zdrowotnej i wychowania fizycznego. Na ten temat znajdujemy w zasobach ORE sporo materiałów.
Prezentując niektóre z nich zachęcam do systematycznego penetrowania zasobów www.ore.edu.pl . Realizując zadanie jakie sobie wyznaczyłem :
„Wyszukiwanie, gromadzenie, przetwarzanie i rozpowszechnianie informacji merytorycznej i metodycznej o szeroko rozumianej tematyce promocji zdrowia, kultury zdrowotnej i fizycznej” będę informował o zasobach ORE a także innych mniejszych i większych portali i wortali. Dodam, że w Liderze publikujemy całe materiały lub ich fragmenty (streszczenia) w formacie word co jak wiem z licznych sygnałów od czytelników znakomicie ułatwia korzystanie z internetu. Nie będzie zaskoczeniem informacja, że wiele osób, które chciałyby korzystać z zasobów internetowych po prostu tego nie robi, zarówno ze względu na ograniczenia techniczne (format pdf) czy umiejętność korzystania z komputera. Dotyczy to szczególnie starszych nawet wybitnych pracowników naukowych.
Przy okazji : Dziękuję za przysyłane mi książki.. Będę wdzięczny za nadsyłanie ich na adres : ul. Wschodnia 8, 05-504 Henryków Urocze. Z przyjemnością je zarekomenduję w Liderze. Sam jestem mało mobilny i w zasadzie nie ruszam się z mojej wiejskiej „rezydencji”..

Zbigniew Cendrowski
Redaktor Naczelny

Copyright 2000 - 2005 Miro International Pty Ltd. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Mambo jest wolnym programem dostępnym na warunkach licencji GNU/GPL.
Polska adaptacja: © APW ZWIASTUN - Mambo - Polska Grupa Robocza. Wszystkie prawa zastrzeżone.