Adres: 05-504 Henryków Urocze, ul. Wschodnia 8 E-mail: lider3000@poczta.onet.pl Tel/kom: 502 895 882

Szukaj
Wprowadź słowa:
wtorek, 06 grudnia 2022
Start arrow Artykuły wstępne arrow Rok wydania 2013 - artykuły wstępne arrow Lider 10.2013 (274)
Lider 10.2013 (274) Drukuj E-mail
Drodzy czytelnicy

Czemu kupujesz trzy bochny chleba? Przecież wystarczy dla ciebie tylko jeden. Tak, odpowiada zagadnięty. Dla mnie jeden bochen wystarczy, ale drugi oddaję moim rodzicom, którzy mnie wychowali, trzeci zaś jest dla moich dzieci, by nie zapomniały o mnie, gdy będę już stary.
Taka też jest powinność wszelkich władz. Muszą one, by zapewnić harmonię społeczną i rozwój kraju równo dbać o potrzeby teraźniejsze i przyszłe owych trzech pokoleń : dzieci, rodziców, dziadków. W stosunku do każdej z tych trzech grup niezbędne są specyficzne działania takie jednak aby impulsowały na rzecz całości. Trójwymiar - „trzy w jednym”. : przeszłość, teraźniejszość i przyszłość. Teraźniejszość decyduje bo najbardziej wyraziście i niecierpliwie domaga się spełnienia dla siebie ale też jest rzecznikiem dwu pozostałych.

Pokolenie środkowe, to ludzie nie tylko pracujący i bezpośrednio tworzący jakieś dobra materialne, ale też na barkach których spoczywa obowiązek troski o dwa pozostałe pokolenia : schodzące z życia i w to życie wstępujących. Napór zadań sprawia, że o pokoleniu środka mówi się często jak o pokoleniu sandwiczów : z jednej strony napierająca młodzież, z drugiej wymagający emeryci. wspomagać pokolenie środka. Jego obciążenie będzie wzrastać bo wielkie zmiany demograficzne jakie zachodzą powodują, że owa kanapka staje się coraz bardziej asymetryczna : gruby spód i krucha góra a w środku cienko.
Dzieci i młodzież to oczywiście nauka, edukacja i wychowanie, podtrzymanie i pomnożenie potencjału zdrowotnego i przygotowanie do całożyciowej troski o zdrowie i sprawność. .Musimy zdawać sobie sprawę z tego, że niektóre zaniedbania i zaniechania, szczególnie właśnie w sferze zdrowia i sprawności, już nigdy nie dadzą się zrealizować. I będą obciążać pozostałe pokolenia.
Troska o to by starsze pokolenie mogło dożywać w zdrowiu i dobrym samopoczuciu jest ważnym warunkiem nie tylko zapewnienia mu poczucia sensu życia ale też wykorzystanie jego twórczych możliwości pełnego współudziału w życiu rodzinnym i obywatelskim.
Jeżeli mówimy : władza powinna to nie oznacza wcale by jej przedstawiciele zajmowali się drobiazgowymi rozstrzygnięciami ale umieli, mając na uwadze potrzeby i specyfikę owych trzech pokoleń działać strategicznie i tworzyć warunki dla harmonijnego rozwoju społecznego.
Szczególnego znaczenia nabiera miernik „długości życia w zdrowiu”, zwiększanie jego wymiaru mieć będzie wielkie znaczenie społeczne i finansowe co ma związek z narastającą niewydolnością służby zdrowia.
Pokoleniu czynnemu zawodowo, dźwigającemu ciężar trójpokoleniowej troski trzeba pomagać tworząc dobre prawo i system ulg i preferencji dla tych rodzin , które mają tych obowiązków najwięcej.
Zbawiennie i pozytywnie działa tu naturalne prawo egoizmu gatunkowego. Człowiek, który pracuje i działa „dla siebie” jest znacznie wydajniejszy, bardziej pomysłowy, skuteczniejszy. Tu mamy oparcie w siłach naturalnych : jesteśmy skłonni pracować nie tylko „dla siebie” ale i dla swoich dzieci i rodziców. Ale skłonność ta musi być znacząco wspomagana

Zbigniew Cendrowski
Redaktor Naczelny

Copyright 2000 - 2005 Miro International Pty Ltd. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Mambo jest wolnym programem dostępnym na warunkach licencji GNU/GPL.
Polska adaptacja: © APW ZWIASTUN - Mambo - Polska Grupa Robocza. Wszystkie prawa zastrzeżone.