Adres: 05-504 Henryków Urocze, ul. Wschodnia 8 E-mail: lider3000@poczta.onet.pl Tel/kom: 502 895 882

Szukaj
Wprowadź słowa:
środa, 29 listopad 2023
Start arrow Artykuły wstępne arrow Rok wydania 2013 - artykuły wstępne arrow Lider 7.2013 (271)
Lider 7.2013 (271) Drukuj E-mail
Drodzy czytelnicy
Podczas prac nad POMARAŃCZOWĄ KSIEGĄ wiele razy miałem wątpliwości, co do skutecznego sensu moich starań. Kiedy jednak porzucając gąszcz szczegółów wracałem do początków przypominałem sobie, co nauka udowodniła, że systematyczna aktywność fizyczna jest najważniejszym czynnikiem prozdrowotnym, wątpliwości ustępowały.
1)Mamy pogarszającą się wydolność służby zdrowia
2)Mamy starzejące się społeczeństwo
3)Ponad 90 % społeczeństwa jest nieaktywne fizycznie
Jeżeli nie znajdziemy jakiegoś sposobu zmiany tego stanu rzeczy będzie on ulegał dalszemu pogorszeniu.
Gdyby nam się udało, znacząco i w skali powszechnej zwiększyć udział aktywności fizycznej w stylu życia mogłoby to nie tylko znacząco zwiększyć nasz potencjał i możliwości rozwojowe kraju, ale okazać się rozwiązaniem wzorcowym i wkładem Polski w nowoczesne rozwiązywania narastających problemów zdrowotnych także w Europie.
Pomarańczowa Księga Promocji Zdrowia, Kultury Zdrowotnej i Fizycznej, co do celu i zamysłu miała (ma) (ma mieć): odnalezienie i nazwanie istotnych przyczyn tego, że jest tak jak jest, a nie jest tak jak trzeba. Wielu uważało i nadal uważa taki zamysł za szalony uważając nie bez racji, że jeżeli w tej dziedzinie jest coś do odkrycia to to, już zostało odkryte. Jednak odkrycie i nazwanie czegoś jest oczywiście wstępnym a nawet koniecznym warunkiem powodzenia, ale ma mały wpływ na zmianę rzeczywistości. Wiedza o tym jak jest i że to co jest, nie jest dobre, jeszcze nie wystarcza, jak się okazuje aby naprowadzać nas na drogi poprawy. Gwoli sprawiedliwości dodać muszę, że moim usiłowaniom z wielką życzliwością przygląda się wielu obserwatorów, spośród których nie brak skrajnych sceptyków, ale i ci co najwyżej bardziej mi współczują niż litują się mojej szamotaninie ale i oni
Jak już wielokrotnie pisałem – tu odrobina asekuracji – nawet jeżeli Księga nie powstanie jako dzieło skończone i zwarte to i tak debata, która tym usiłowaniom towarzyszy stanowi istotna wartość. Prace nad Pomarańczową Księgą obliczałem – optymistycznie rzecz biorąc na rok – a realistycznie na dwa lata.
Gdzie jest największa trudność?
Mamy tu piękną triadę: Jak jest: (badania, ekspertyzy, raporty, diagnozy), Jak być powinno: (prognozy, programy, rekomendacje,) Co zrobić, aby było tak jak być powinno. O ile dwie części triady nie nastręczają żadnych problemów to wszystkie kłopoty są ulokowane w części trzeciej. W gruncie rzeczy nie wiemy dobrze jakie są przyczyny tego stanu rzeczy. Istotne wskazówki znajdujemy u dwu znakomitych uczonych:
"Obraz wirtualny nie jest obrazem rzeczywistym. Pomiędzy nimi jest szczelina różnych rozmiarów. To co wymyślą mądre głowy, a co gotowi są realizować ludzie talentu i dobrej woli - przechodząc przez biurka decydentów i magiel życia - staje się bladym cieniem, jeśli nie karykaturą. Tak jest zresztą w każdej dziedzinie: w polityce, gospodarce, medycynie". Maciej Demel „W cieniu Euro” Lider nr 203)
„Określić granice tego, co MOŻLIWE. Uczynić to co możliwe, prawdopodobnym, Zmienić to, co prawdopodobne w pewność. Zbadać, czy to, co możliwe, prawdopodobne, pewne jest WARTOŚCIOWE. Pojednać to, co możliwe, z tym co WARTOŚCIOWE. Zbierać owoce, trzymać w ryzach ryzyk. To nazywam mądrością. Póki co.” („Psychotransgresjonizm” J. Kozielecki)
Idąc za tymi wskazaniami będziemy analizować kolejne wątki naszej Księgi.

Zbigniew Cendrowski
Redaktor Naczelny

Copyright 2000 - 2005 Miro International Pty Ltd. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Mambo jest wolnym programem dostępnym na warunkach licencji GNU/GPL.
Polska adaptacja: © APW ZWIASTUN - Mambo - Polska Grupa Robocza. Wszystkie prawa zastrzeżone.