Adres: 05-504 Henryków Urocze, ul. Wschodnia 8 E-mail: lider3000@poczta.onet.pl Tel/kom: 502 895 882

Szukaj
Wprowadź słowa:
piątek, 09 czerwiec 2023
Start arrow Cytaty, aforyzmy arrow Rok wydania 2013 - myśli arrow Myśli Lider 5.2013 (268) Nauka a Religia
Myśli Lider 5.2013 (268) Nauka a Religia Drukuj E-mail
1. W żadnym ze znanych mi systemów logicznych nie sposób dowieść, że Boga nie ma, albo przeciwnie – udowodnić, że istnieje (Philip W. Anderson)
2. Lęk przed wywołaniem nienawiści religijnej sprawia, że jesteśmy niezdolni do krytykowania idei , które są ponad wszelką wątpliwość absurdalne i w coraz większym stopniu dezadaptacyjne. ( Sam Harris)
3. Konflikt miedzy nauką a formalną religią zakończy się kiedy nauka zacznie odgrywać w życiu wszystkich ludzi rolę podobną do tej, jaką odgrywa dzisiaj religia. (Carolyn C. Porco)
4. W sercu wszystkich dociekań naukowych tkwi głębokie dążenie duchowe – pragnienie, aby pojąć, wiedzieć, doświadczyć poczucia więzi poprzez zrozumienie tajemnic świata przyrody, odczuć, że jest się częścią większej całości. (Carolyn C. Porco)
5. Pośmiertne nagrody nie kosztują teologów ani grosza – chóry anielskie zaśpiewają na Twoją cześć, a siedemdziesiąt dwie dziewice będą gotowe na każde Twoje skinienie, ( Robert R. Provine)
6. Może istnieje wielki projekt, który czeka na realizację – przedsięwzięcie zintegrowania dwóch ważnych źrodeł wiedzy i przekonań we współczesnym świecie : nauki i religii. (Stephen M. Kosslyn)
7. Bóg jest sposobem myślenia, utrwalonym przez proces doboru naturalnego, jest częścią naszego biologicznego wyposażenia (Jesse Bering)
8. Religia, podobnie jak matematyka, jest ewolucyjnym produktem ubocznym rozmaitych zdolności umysłowych ludzkiego mózgu ( Scott Atran)
9. Fakt, że religię można poddać obiektywnej analizie, w niczym nie umniejsza jej subiektywnego znaczenia dla ludzkiego życia ( Scott Atran)
10. Nauka nie jest zbyt dobrze przygotowana do radzenia sobie z doświadczanymi przez ludzi lękami egzystencjalnymi. Religia jest nadzieją, której brakuje w nauce (Scott Atran)

Copyright 2000 - 2005 Miro International Pty Ltd. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Mambo jest wolnym programem dostępnym na warunkach licencji GNU/GPL.
Polska adaptacja: © APW ZWIASTUN - Mambo - Polska Grupa Robocza. Wszystkie prawa zastrzeżone.