Myśli Lider 2.2013 (265) Zygmunta Baumana „okno szeroko otwarte na świat" |
|
|
1. Należy milczeć o tym, o czym nie można mówić odpowiedzialnie, to znaczy z pełnym przekonaniem, albo z poczuciem , że ma się cos wartościowego do zaproponowania.
2. Czasy beztroski minęły bezpowrotnie.
3. Odkrycia, które kiedyś były dla mnie fascynujące i którymi chciałem się podzielić z całym światem, z upływem czasu zaczęły mi się wydawać banalne i nudne.
4.Ludziom niezwykle trudno przychodzi wyciąganie wniosków z minionych wydarzeń, również uczenie się na błędach – szczególnie tym, którzy owe błędy popełnili.
5. Społeczeństwo kapitalistyczne, którym rządzi rynek ma to do siebie, że kusztyka od jednej zapaści do kolejnej.
6. Ludzi zaczęto uczyć konsumowania wielu towarów jednocześnie. Jedzenie i picie były najbardziej oczywistymi kandydatami na czołową pozycję pośród aktywności konsumenckich.
7.W hierarchii najbardziej użytecznych umiejętności sztuka surfowania zajęła miejsce sztuki zgłębiania spraw.
8.Dość powszechną wydaje się tendencja do odrzucania kolejnych spośród licznych funkcji nowoczesnego państwa.... i przekazywanie ich na niższy poziom życia (jednostki).
9. Demokracjom na całym świecie nie udało się powstrzymać ludzi przed odwróceniem się od sfery publicznej i od obywatelskiego obowiązku dbania o wspólne dobro.
10. Demokracja nie może poprzestawać na obietnicy jednostkowego bogacenia się. Jej największą i najbardziej unikalną cechą jest służba sprawie wolności wszystkich ludzi. |