Myśli Lider 13.2012 (263) Perykles (500- 429 p.n.e) Mowa nad grobami bohaterów |
|
|
Perykles (500- 429 p.n.e)
Mowa nad grobami bohaterów
Wybrane z tekstu zamieszczonego w I tomie Wielkie Mowy Historii. Wyd. Polityka 2006)
1. Tak dalece bowiem tylko może słuchacz znieść pochwały cudzych czynów, jak dalece sam uważa się za zdolnego do czynów, o których słyszy.
2. Jednostkę ceni się nie ze względu na jej przynależność do pewnej grupy, lecz ze względu na talent osobisty, jakim się wyróżnia.
3. Łączymy najwyższą śmiałość z najstaranniejszym obmyślaniem planów.
4. Państwo nasze jest jedynym spośród współczesnych, które okazuje się w ogniu próby silniejsze niż opinia jaką posiada.
5. My też jesteśmy jedynym narodem, który bez obawy wspomaga innych, nie tyle licząc na korzyść, ile kierując się pełną zaufania wielkodusznością.
6 W naszym życiu państwowym kierujemy się zasadą wolności.. W życiu prywatnym nie wglądamy z podejrzliwą ciekawością w zachowanie się naszych współobywateli.
7. Boleść nie wynika z braku tych dóbr, których się nigdy nie miało, lecz z utraty tego, do czego się przywykło.
8. Wy zaś wszyscy, których młodość już minęła, uważajcie za zysk, że większy okres swego życia spędziliście w szczęściu...w starości przyjemność sprawia cześć, jakiej się doznaje
9. Kochamy piękno, ale z prostota, kochamy wiedzę, ale bez zniewieściałości, bogactwem się nie chwalimy, lecz używamy go w potrzebie, przyznanie się do ubóstwa nikomu nie przynosi ujmy, jednakże jest ujmą, jeżeli ktoś nie stara się z niego wydobyć.
10. Teraz zaś opłakawszy swoich bliskich, rozejdźcie się. |