Adres: 05-504 Henryków Urocze, ul. Wschodnia 8 E-mail: lider3000@poczta.onet.pl Tel/kom: 502 895 882

Szukaj
Wprowadź słowa:
Start arrow Cytaty, aforyzmy arrow Rok wydania 2011 - myśli arrow Lider 7-8/2011 - Papież Benedykt XVI - Trwanie i zmiana
Lider 7-8/2011 - Papież Benedykt XVI - Trwanie i zmiana Drukuj E-mail
Papież Benedykt XVI - Trwanie i zmiana
  • Jan Paweł II darzył mnie sympatią... istniało pomiędzy nami głębokie porozumienie... traktuję siebie jako jego dłużnika, który próbuje swoją skromną postawą kontynuować to, co czynił wielki Jan Paweł II.
  • Jestem tym kim jestem. Nie próbuję być kimś innym. Co mogę dać, daję, a czego nie mogę dać, tego też nie próbuję dawać.
  • Gdy papież wyraźnie widzi, że fizycznie, psychicznie i duchowo nie może już dłużej poradzić sobie ze swoim urzędem, wtedy ma prawo, a w niektórych sytuacjach nawet obowiązek, zrezygnować.
  • To, że nie zostaniemy tu na wieczność, mówi nam zarówno Pismo Święte, jak i nasze doświadczenie.
  • Wobec zagrażającej katastrofy już właściwie wszędzie jest obecne przekonanie, że musimy podjąć wybór natury moralnej... przełożenie tego na polityczną wolę i konkretne działania staje się niemożliwe z powodu braku gotowości do zrezygnowania z czegokolwiek.
  • Żyjemy na koszt przyszłych pokoleń. Widać też z tego, że żyjemy w fałszu. Żyjemy na pokaz, a wielkie kredyty są traktowane jako coś co nam się należy.
  • Pojawia się pytanie, jak to możliwe, że chrześcijanie, którzy osobiście są wierzącymi ludźmi, nie mają siły, aby mocniej oddziaływać swoją wiarą na politykę.
  • Poruszyło nas jako Niemców to, co zdarzyło się w Trzeciej Rzeszy, i co słusznie skłoniło nas do tego, aby z pokorą, wstydem i miłością patrzeć na Lud Izraela.
  • Czuję szacunek do Islamu, uznaję go za wielką religijną rzeczywistość, z którą musimy pozostać w dialogu. Tak oto z tej kontrowersji wyrósł rzeczywiście intensywny dialog. Jest oczywiste, że islam musi w publicznym dialogu wyjaśnić dwie kwestie, mianowicie sprawę swojego odniesienia do przemocy i do rozumu.
  • Wszystkie religie miały swoje kapłanki i było raczej dziwne, że nie znalazły się we wspólnocie Jezusa Chrystusa, co z kolei jest świadectwem kontynuacji z wiarą Izraela.
Z książki "Benedykt XVI w rozmowie z Peterem Seewaldem - Światłość Świata" wyd. Znak, 2011, wybrał Zbigniew Cendrowski

Copyright 2000 - 2005 Miro International Pty Ltd. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Mambo jest wolnym programem dostępnym na warunkach licencji GNU/GPL.
Polska adaptacja: © APW ZWIASTUN - Mambo - Polska Grupa Robocza. Wszystkie prawa zastrzeżone.