Adres: 05-504 Henryków Urocze, ul. Wschodnia 8 E-mail: lider3000@poczta.onet.pl Tel/kom: 502 895 882

Szukaj
Wprowadź słowa:
Start arrow Cytaty, aforyzmy arrow Rok wydania 2011 - myśli arrow Lider 1/2011 - Pesymizmy Profesora Zygmunta Baumana
Lider 1/2011 - Pesymizmy Profesora Zygmunta Baumana Drukuj E-mail
Lider 1/2011 - Pesymizmy Profesora Zygmunta Baumana
  • Poprawa poziomu życia w takich krajach jak USA i Wlk. Bryt. nie wiąże się ze wzrostem – lecz raczej z nieznacznym spadkiem – deklarowanego przez badanych poczucia zadowolenia...... mimo imponującego wzrostu indywidualnych dochodów poczucie satysfakcji z życia obniżyło się. Poczucie zadowolenia z życia rośnie na ogół do momentu wyeliminowania ubóstwa i nędzy oraz zaspokojenia podstawowych potrzeb życiowych.
  • Aby przeżywać życie zgodnie z wymogami sztuki, musimy stawiać sobie wyzwania , które wydają się niedosiężne. Musimy obierać sobie cele, które przerastają nasze siły. Musimy chcieć niemożliwego.
  • Niepewność jest naturalną cechą ludzkiego życia, a nadzieja pozbycia się niepewności – podstawowym motorem napędowym ludzkiego działania Pozbycie się niepewności stanowi zasadniczy składnik każdej wizji szczęścia.
  • Oznaką przybliżenia się ku szczęściu jest przerzedzenie się grona towarzyszy podróży.
  • Szczęście polega na zdobywaniu rzeczy, na które inni nie maja szans ani widoków.
  • Szczęście jest rzeczą dobrą - pożądana i upragnioną . Lepiej jest być szczęśliwym niż nieszczęśliwym. To właściwie wszystko co da się powiedzieć o szczęściu z pełnym przekonaniem.
  • Szczęście to jakość, która oddala się każdego dnia, ale nigdy nie znika z oczu, a odchodząc zachęca, by ruszać za nią w pogoń.
  • Gdy biegniesz nie masz czasu na myślenie – a więc biegnij dalej . Nieustanna krzątanina ludzi jest tylko szukaniem zatrudnienia, które by ich odwróciło od myśli o sobie (Pascal).
  • Byliby ludzie skłonni wybaczyć nowemu światu wszelkie braki i niedociągnięcia , gdyby tylko wydobył on ludzkość z bagna powszechnej nienawiści, nieufności i zdrady, w którym pogrążyły ją stulecia wrogości zrodzonej przez ideologiczny fanatyzm. ( (Michea).
  • Niewidzialna ręka rynku okazała się niezdolna do ratowania ludzi przed koszmarem wzajemnych okrucieństw.

Wybrane z kolejnego dzieła Profesora Zygmunta Baumana „Sztuka Życia” Wyd. Literackie.

Copyright 2000 - 2005 Miro International Pty Ltd. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Mambo jest wolnym programem dostępnym na warunkach licencji GNU/GPL.
Polska adaptacja: © APW ZWIASTUN - Mambo - Polska Grupa Robocza. Wszystkie prawa zastrzeżone.