Adres: 05-504 Henryków Urocze, ul. Wschodnia 8 E-mail: lider3000@poczta.onet.pl Tel/kom: 502 895 882

Szukaj
Wprowadź słowa:
czwartek, 01 grudnia 2022
Start arrow Artykuły wstępne arrow Rok wydania 2010 (artykuły wstępne) arrow Lider 11/2010
Lider 11/2010 Drukuj E-mail

Drodzy czytelnicy

Wielkie dzięki Boże - jeżeli istniejesz, że stworzyłeś ten cudowny świat, na którym, pozwoliłeś nam przeżyć tak wiele chwil radości, ale też zwątpienia i goryczy.
Nierówno jednak podzieliłeś te chwile dobre i złe pomiędzy ludźmi, jednym dając wszystko, innym niewiele lub nic, ale nie bądźmy nazbyt drobiazgowi.
Mam do Ciebie poważniejsze pytania, nie ja pierwszy i nie ostatni.
Dlaczego nie zapewniłeś tak wspaniałemu dziełu wiecznego trwania i nie uchroniłeś nas od lęku przed kosmosem, zgaśnięciem słońca i naszymi ziemskimi kataklizmami, tsunami, wybuchami wulkanów, trzęsieniami ziemi, w końcu ostateczną zagładą a doraźnie licznymi chorobami i ułomnościami. To ludzie sami, rzekomo w Twoim imieniu, tworzą na ten temat rozliczne teorie i doktryny, a Ty sam milczysz, choć ludzie nader często mówią o swoich słowach : "oto słowo boże".
Jesteś Bogiem chrześcijan czy wszystkich ludzi ? Także dzieci Allacha ? Także niewierzących ?
To ładnie z Twojej strony, że obdarzyłeś nas mądrością, ale czy musiałeś dodawać do tego ochotę wykorzystania tej mądrości na zgubę innych ?
Dałeś nam uroki młodości, ale po co dodałeś do tego mękę starości ?
Wyposażyłeś nas w miłość i życzliwość, ale czemu dopisałeś do tego nienawiść i egoizm ?
Czemu nie ważąc zasług, pozwalasz niektórym przeżyć swe życie długie i szczęśliwe, obojętnie patrząc na cierpienie, choroby i mękę istnienia innych ?
Dlaczego pozwalasz, aby ludzie wzajemnie zabijali się i milionami, w okrutnych cierpieniach opuszczali ten Twój wspaniały świat ?
Nade wszystko zaś, nie mogę Ci wybaczyć, że pozwalasz cierpieć dzieciom, które umierają z głodu, chorują na różne ciężkie choroby, a także w niektórych rodzinach są bite i maltretowane. Czy nie wzrusza Cię płacz niewiniątek ?
Jesteś zbyt wielki, aby nie wiedzieć, że nasza wolność do czynienia dobra, jest zbyt ułomna, aby temu skutecznie przeciwdziałać.
Wiem, wiem ; Wielokrotnie już objaśniano, że ingerencja boska kończy się na przyznaniu człowiekowi swobody wyboru, wolności i odpowiedzialności. Wszystko to nie jest jednak przekonywujące. To tak ludzie sami interpretują Twoje zamiary. A ty wciąż milczysz dając prawo do przypuszczeń, że jesteś całkiem innym niż ten, którego wymyśliliśmy, albo że jesteś, tak jak i my, okrutny i bezmyślny. Mówimy : "Na obraz i podobieństwo" - Bóg i człowiek w lustrzanym odbiciu". Pytam więc, podobnie jak pytają inni, szczególnie ci którym nie jest za dobrze na świecie, a czasem jest wręcz tragicznie i nie do zniesienia : Pytam więc dlaczego Panie Boże, jeżeli jesteś, urządziłeś ten świat właśnie tak. I wiem, że nie dostanę od Ciebie żadnej odpowiedzi, za to z odpowiedziami pospieszą Twoi urzędnicy. Oni wiedzą wszystko.
Takie refleksje pojawiają się u każdego człowieka u schyłku życia, kiedy nadchodzi czas, kiedy wszystko się wyjaśni. Nie jestem wyjątkiem.
Nie pamiętam już, u którego z filozofów, znalazłem taki tekst : "Pracuję bez wytchnienia, bez przerwy, robię jedno za drugim, tak że kiedy śmierć przychodzi po mnie i zastaje mnie tak zajętym, postanawia, że przyjdzie później, kiedy będę miał dla niej nieco więcej czasu".
Wątpiąc i pytając, tego się na razie trzymajmyRedaktor Naczelny
Zbigniew Cendrowski
Lider3000@poczta.onet.pl

Copyright 2000 - 2005 Miro International Pty Ltd. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Mambo jest wolnym programem dostępnym na warunkach licencji GNU/GPL.
Polska adaptacja: © APW ZWIASTUN - Mambo - Polska Grupa Robocza. Wszystkie prawa zastrzeżone.