Adres: 05-504 Henryków Urocze, ul. Wschodnia 8 E-mail: lider3000@poczta.onet.pl Tel/kom: 502 895 882

Szukaj
Wprowadź słowa:
czwartek, 01 grudnia 2022
Start arrow Artykuły wstępne arrow Rok wydania 2009 (artykuły wstępne) arrow Lider 12/2009
Lider 12/2009 Drukuj E-mail

Drodzy czytelnicy

Do Akademii chętnie i często przychodzę, spotkać się z przyjaciółmi, albo po prostu poprzechadzać się po jej rozległym terenie i po raz kolejny doświadczyć dumnej i tkliwej świadomości : stąd jestem, to moja Akademia, jestem jej absolwentem.

O kilka tylko lat od Niej młodszy, ponad połowę mego życia tu bywam. Stąd wyniosłem zrozumienie kultury fizycznej i szacunek dla wiedzy o człowieku. Radziłem się często u jej profesorów, z czasem sam służyłem i doradzałem. Będąc poza, tu zawsze wracałem, jak wraca się do domu. Spłacałem zaciągnięty dług, nie tylko abstrakcyjną miłością, ale dając świadectwo tym co robiłem.

Siedząc w upalny dzień w cieniu słynnej topoli (czy to topola ?) myślałem, że gdybym miał taką siłę sprawczą, życzyłbym mojej Akademii w Jej 80 lecie :

- By umacniała i rozwijała swą pozycję wśród wszystkich Szkół Wyższych, rolę ośrodka przodującego i promieniującego na cały kraj a każdy, kto chciałby coś ważnego w nauce i prawie stanowić tu zwracał się po radę i radę tę znajdował a każdy kto chciałby sprzeniewierzyć się lub zaniedbać wskazania nauki, stąd otrzymywał surowe i życzliwe napomnienie.

- By miała najwyższy autorytet naukowy i wynikający zeń wpływ na miejsce kultury fizycznej w kulturze fizycznej narodu. By tu kształtował się i umacniał pogląd, wsparty badaniem, teorią i praktyką o niezastąpionym remedialnym znaczeniu aktywności fizycznej : dla zdrowia i radości.

- By stąd wychodziła życzliwa i dynamiczna inicjatywa spójności środowiska naukowego, promocji zdrowia i kultury fizycznej, by każdy tu chciał bywać, toczyć ważkie debaty, pomnażać potencjał nauki.

- By Akademia wzbogacała swój profil i wizerunek, tworząc naukowe centrum promocji zdrowia, grupujące najwybitniejszych liderów nauki i praktyki w tym zakresie, by tu chętnie przychodzili, znajdowali życzliwe wsparcie i posłuch. By tu rosły i szły w Polskę, nowocześnie wykształcone zastępy liderów zdrowia i zdrowego stylu życia.

- By tu tworzyły się pomysły, inicjacje i organizacja dużych, wieloletnich programów badawczych i przedsięwzięć naukowych, by tu powstawała i rozwijała się myśl twórcza nauk o człowieku, wspomagająca narodowe strategie i programy rozwoju Polski.

- By każdy opuszczający tę Akademię absolwent, bogaty swym wykształceniem i moralnym zapałem, stawał się artystą swego powołania - zawodu. By tu także znajdowali wsparcie, opiekę i możliwość awansu naukowego ludzie praktyki, pracujący w różnych miejscach : szkołach, organizacjach społecznych, instytucjach.

- By otwierała się nieustannie, szeroko i życzliwie dla nowych pokoleń młodzieży szukającej otwartego boiska dla własnych doświadczeń moralnych i sportowych, radości i satysfakcji z trafnie dokonanego wyboru zawodowego realizowanego pod opieką spolegliwych nauczycieli.

Myślę, że w dużym stopniu tak już jest. Ale prawem marzenia jest sięgać celów najwyższych. Kiedy tak marzyłem, chmury przesłoniły słońce, zaszumiała gniewnie topola - zbierało się na burzę.


Copyright 2000 - 2005 Miro International Pty Ltd. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Mambo jest wolnym programem dostępnym na warunkach licencji GNU/GPL.
Polska adaptacja: © APW ZWIASTUN - Mambo - Polska Grupa Robocza. Wszystkie prawa zastrzeżone.