Adres: 05-504 Henryków Urocze, ul. Wschodnia 8 E-mail: lider3000@poczta.onet.pl Tel/kom: 502 895 882

Szukaj
Wprowadź słowa:
czwartek, 01 grudnia 2022
Start arrow Artykuły wstępne arrow Rok wydania 2009 (artykuły wstępne) arrow Lider 11/2009
Lider 11/2009 Drukuj E-mail

Drodzy czytelnicy

Permanentna niewydolność naszej służby zdrowia jest faktem. Mimo postępów medycyny i wprowadzaniu coraz to wymyślniejszych (i coraz niestety kosztowniejszych) procedur, mamy poczucie, że przeciętny pacjent nie otrzymuje tego co mu potrzebne i na odpowiednim poziomie. Wciąż trudno, i chyba coraz trudniej dostać się do lekarza specjalisty. Podobnie jest z lekami. Są drogie i nie spełniają, bo spełniać nie mogą oczekiwań, że sprawią cuda. Całkiem inny problem to powszechne nadużywanie leków, co powoduje różne uzależnienia i wzrost oporności na antybiotyki.

Reformowanie takiej służby zdrowia jaką mamy, jest oczywiście konieczne, tak jak konieczne jest ciągłe cerowanie i reperowanie jedynego płaszcza, ale istota zdrowotnych problemów tkwi nie w tym jak służba zdrowia poradzi sobie z obsługą coraz liczniejszej rzeszy pacjentów, ile w podejmowaniu takich działań, które zmniejszać będą zapotrzebowanie na klasyczne usługi lekarskie.

Państwo i jego struktury administracyjne, naukowe i społeczne powinny, nie zaniedbując starań odnoście do poprawy funkcjonowania służby zdrowia w zakresie medycyny klinicznej, naprawczej, interwencyjnej, wysokich technologii i farmakologii, stopniowo, ale zdecydowanie przestawiać (rozbudowywać) jej funkcje i powinności w zakresie promocji, profilaktyki i prewencji. (PPP) Strategicznym celami byłoby poprawianie jakości życia człowieka na wszystkich etapach jego egzystencji i wydłużenie okresu życia w zdrowiu.

Jest tylko jedna droga – trzeba inaczej sformułować podstawowy cel i zadania służby zdrowia. Ma ona przede wszystkim prowadzić takie działania edukacyjne i promocyjne aby coraz mniej ludzi miało powody do korzystania z usług lekarskich a ci, którzy zachorują, aby byli obsłużeni szybko, fachowo i życzliwie.

Trzeba poważnej analizie poddać zasady liberalnej polityki, w której państwo pozbywa się opieki, promocji i patronowania nad programami wpływającymi na motywacje i zachowania człowieka. Potrzebna jest długofalowa prozdrowotna strategia państwa, wykraczająca poza polityczne, partyjne i resortowe interesy, mierzone zazwyczaj długością kadencji władz Dlaczego jednak, skoro zdaniem wybitnych specjalistów takie rozwiązanie jest tak ważne i może dać znaczące efekty, takich działań się nie podejmuje, albo odsyła do sfery prywatnych interesów. Bo po prostu planowanie i realizowanie działań w obszarze medycyny klinicznej i naprawczej jest łatwe i proste, niezależnie od tego, że dużo kosztuje. Podobnie zresztą jak planowanie i realizacja zadań w obszarze sportu wyczynowego Powszechna edukacja zdrowotna w szkole i szkole wyższej (szczególnie w uczelniach przygotowujących nauczycieli) powinna być pilnie i systematycznie doskonalona. Pewien postęp jaki uczyniono przy opracowywaniu nowej podstawy programowej jest istotny ale daleki od potrzeb.

Strategicznym celem byłoby systematyczne zmniejszanie się liczby ludzi chorujących i wymagających pomocy lekarskiej.


Copyright 2000 - 2005 Miro International Pty Ltd. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Mambo jest wolnym programem dostępnym na warunkach licencji GNU/GPL.
Polska adaptacja: © APW ZWIASTUN - Mambo - Polska Grupa Robocza. Wszystkie prawa zastrzeżone.