Adres: 05-504 Henryków Urocze, ul. Wschodnia 8 E-mail: lider3000@poczta.onet.pl Tel/kom: 502 895 882

Szukaj
Wprowadź słowa:
Start arrow Cytaty, aforyzmy arrow Rok wydania 2008 - myśli arrow nr specjalny
nr specjalny Drukuj E-mail

Wybrane myśli Doktora Henryka Jordana

1. Jestem na całej linii za postępem, bo jako przyrodnik wiem, że zastój każdy to śmierć; ale jestem za postępem rozumnym, rozważnym, bez skoków a trwałym. Za wszystkie formułki polityczne starczą mnie dwa pojęcia: Bóg i Ojczyzna.

2. Obok patriotyzmu idealnego nie mniejszego znaczenia dla rozwoju narodu jest patriotyzm cichy, codzienny i powszedni, patriotyzm praktyczny. Ostatni u nas już czas zacząć go z zapałem i powszechnie kultywować, gdyż zmarniejemy i zje nas nasza powszechna bieda.

3. Jestem wielkim zwolennikiem wolności, ale z jednym zastrzeżeniem: dla wszystkich, to jest nie chcę, żeby jedni, nadużywając wolności, terroryzowali drugich.

4. Każdemu, który w przyszłość patrzy i pragnie byśmy jako naród polski wśród burz wieków ostali się i żyli, musi na tym zależeć, byśmy fizycznie byli tędzy i by nas było coraz więcej.

5. Wielkość narodu zależy przede wszystkim od rozwoju fizycznego jego mieszkańców, a wszystkim tym, co się robi dla zdrowia ludu, utrwalamy fundamenta potęgi i chwały całego narodu.

6. Nastąpiła epoka wtłaczania w mózgi jak najwięcej nauki i wiadomości i stopniowo doszło do tego, że szkoła zatraciła zupełnie pojęcie, iż ma rozwijać człowieka całego.

7. W wychowaniu fizycznym nie rozchodzi się tylko o ochronę dziecka od chorób i utrzymanie go przy życiu. Celem przeciwdziałania przeciążeniu umysłowemu i następstwu długiego siedzenia przy książkach koniecznym jest, by młodzież poświęcała codziennie 2 – 3 godzin ćwiczeniom cielesnym.

8. Ciągle być poważnym i nieustannie pracować żaden człowiek nie zdoła. Zmęczone ciało wymaga odpoczynku, znużony umysł szuka wytchnienia, a dusza pragnie wesołości, tego nastroju, który życie milszym nam czyni. Tego wszystkiego dostarcza zabawa w szerokim znaczeniu pojęta.

9. Zabawa nigdy celem w życiu być nie powinna, bo się zawsze mści złowrogo, lecz jest ona godziwą i potrzebną jedynie jako środek, aby człowiek mógł dobrze wyższe zadania życia wypełnić i aby swe ciało w zdrowiu, umysł w świeżości , a duszę w harmonii z zdrowym ciałem utrzymać.

10. Zabawy budzą pochop do czynu, młodzieży dodają odwagi i energii, wreszcie nadają zręczność, zwinność i przyjemniejszy wygląd, co dla powodzenia w życiu późniejszym niepoślednią jest rzeczą.

Wyboru dokonał M. Bukowiec


Copyright 2000 - 2005 Miro International Pty Ltd. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Mambo jest wolnym programem dostępnym na warunkach licencji GNU/GPL.
Polska adaptacja: © APW ZWIASTUN - Mambo - Polska Grupa Robocza. Wszystkie prawa zastrzeżone.