Adres: 05-504 Henryków Urocze, ul. Wschodnia 8 E-mail: lider3000@poczta.onet.pl Tel/kom: 502 895 882

Szukaj
Wprowadź słowa:
wtorek, 06 grudnia 2022
Start arrow Artykuły wstępne arrow Rok wydania 2008 - artykuły wstępne arrow Lider 12/2008
Lider 12/2008 Drukuj E-mail

Drodzy czytelnicy

Wielkość dlatego jest wielkością, bo jest całkowita, pełna, różnorodna, zaskakująca, odważna, krotochwilna, czuła, wrażliwa, czasem prostacka i wulgarna. Jej zalety i wady nie mogą bez siebie żyć. Same zalety tworzą ckliwy posąg, same wady potwora. Rzecz w tym, że nie da się oddzielić jednych od drugich. Bo to co jest dziś wadą, wtedy gdy wielkość stawała się wielkością - wtedy była zaletą i koniecznością. Nie można wielkości poszatkować, oddzielić jej poszczególnych składowych słowami tak...ale.

Wielkość jest niepodzielna.

Wielkość nigdy nie jest jednoznaczna. Jest chropawa, miejscami paskudna, ale wielkość to wielkość.

Wielkość nie znosi, kiedy się ją analizuje, rozdrabnia, poddaje procedurom szczegółowej sprawiedliwości, która wg komunistycznej zasady (nigdy zresztą w komunizmie nie przestrzeganej) każdego jednakowo, zmierza do sparterowania wielkości. Nie znosimy wielkości przez to, że jest taka jaka jest. Dumna i często lekceważąca szczegóły, która uważa, że jej pewne prawa i zasady nie obowiązują i nie dotyczą. Takim był Piłsudski i nikt nie ośmielił się wytoczyć mu procesu za Zamach Majowy, w którym zginęło blisko 1000 osób. Wielkość denerwuje także wtedy gdy, świadoma swej wielkości nosi się wysoko, albo z tego samego powodu bywa skromna, cicha, zgodna i ustępliwa w szczegółach.

Kiedy na wojnie żołnierz zabija innego żołnierza, kiedy prąc naprzód musi popełniać różne czyny nieprawe i przez to przyczynia się do zwycięstwa. Dostaje ordery i skroń mu wieńczą laurem. Ale kiedy nastaje pokój i codzienność, on się w tym nie mieści, bo wie, ma to zakodowane w swej biologicznej wręcz pamięci, że przecież do niedawna swe sukcesy zawdzięczał nie drobiazgowej sprawiedliwości, ale często wbrew niej. Za to go czcili, na tym budował swą wielkość. To jak to ma być teraz ? Teraz to wszystko jest nieważne, to przekreślamy i musimy chodzić przy zielonym świetle jak wszyscy ?

Zawiść i zazdrość, że Jemu się udało, mimo tego, że miał wiele wad a nam takim porządnym takim sprawiedliwym nie udało się. To się wydaje niesprawiedliwe.

Maluczcy plują chętnie na wielkość, gdy ta nie może się bronić. Sam nie byłem wielki ale wchodzę do historii bo oplułem wielkiego - z dumą powie niejeden.

Denerwuje ten cały rwetes wokół Wałęsy.

Ten robotnik, mający wtedy niewielką wiedzę, musiał podejmować decyzje przypisane mężom stanu, uczonym i generałom. A mimo to potrafił wziąć na siebie ciężar odpowiedzialności i ryzyka. Być może z dzisiejszego punktu widzenia robił rzeczy naganne. I jest w tym pewna prawidłowość. Bo na wojnie to nie ci, dobrze wykształceni, ważący wszystkich jednakowo, głoszący potrzebę prawdy, szlachetni, są najodważniejsi i to nie oni bez wahania idą w ogień walki. W sytuacjach tak ekstremalnych jak wojna i rewolucja na plan pierwszy idą najczęściej ludzie prości, których życie nie wypieściło, którzy często są brutalni, postępują bez skrupułów, mają odwagę podjąć decyzje skuteczne, choć tylko w danej chwili słuszne, nie boją się ryzyka i odpowiedzialności. To oni najczęściej giną albo są później sądzeni. Ci, którzy takiej odwagi nie mieli, przeżywali rozterki duchowe i intelektualne, bali się ryzyka, chcą dziś zbierać śmietankę zasług wojennych.

Teza o tym, że sprawiedliwość powinna być jednakowa dla wszystkich jest wobec wielkości obłudna i fałszywa.

Czy mamy prawo sądzić tak samo za przestępstwa pospolite i decyzje trudne, podejmowane w sytuacjach ekstremalnych, gdzie nie było wyboru miedzy dobrem a złem, gdzie, czy coś było dobre albo złe nie wynikało z paragrafowej poprawności.

Lider3000@poczta.onet.pl
www.lider.szs.pl
Zbigniew Cendrowski
Redaktor Naczelny


Copyright 2000 - 2005 Miro International Pty Ltd. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Mambo jest wolnym programem dostępnym na warunkach licencji GNU/GPL.
Polska adaptacja: © APW ZWIASTUN - Mambo - Polska Grupa Robocza. Wszystkie prawa zastrzeżone.