Adres: 05-504 Henryków Urocze, ul. Wschodnia 8 E-mail: lider3000@poczta.onet.pl Tel/kom: 502 895 882

Szukaj
Wprowadź słowa:
Start arrow Cytaty, aforyzmy arrow Rok wydania 2008 - myśli arrow Lider 9/2008 - myśli
Lider 9/2008 - myśli Drukuj E-mail

Zadziwiające refleksje profesora Kołakowskiego

1. Wiara w zrealizowaną w przyszłości utopię doskonałego społeczeństwa w naszych czasach właściwie wygasła i może to nie jest złe

2. Zło jest nieodłączne od naszej zdolności kierowania czynami. Zło jest w nas i to jest jeden z powodów, bo nie jedyny, dlaczego świata doskonałego zbudować nie można.

4. Myślę, że niewierzący muszą uznać, chociaż na ogół tego uznać nie chcą, że my wszyscy jesteśmy nieudacznikami i ludźmi przegranymi

5. Myślę, że również najwięksi geniusze XX wieku, tacy jak Albert Einstein albo Tomasz Mann wiedzieli, że i oni są przegrani. Skąd to wiem ... stąd, że to byli mądrzy ludzie... myślę, że mądrzy, że mądrzy ludzie są zdolni do tego aby uznać, że są nieudacznikami...

6. Żadnych specyficznie kościelnych zakazów i nakazów nie wolno prawem nakazywać, chyba, że z innych powodów są one konieczne.

7. Zło jest nieuchronną konsekwencją tego, co jest dobre, mianowicie wolnością człowieka

8. Chrześcijaństwo należy do fundamentów naszej kultury. Historia Europy jest także historią chrześcijaństwa.

9. Absolutnie nie wierzę w śmierć wiary religijnej i Kościoła. Jestem przekonany, że wiara należy do fundamentów naszego istnienia.

10. Nie jestem w takiej pozycji żebym mógł Kościołowi czy kapłanom dawać rady, ale myślę, że to oni są przede wszystkim odpowiedzialni za niepowodzenia Kościoła.

Wybrane z rozmowy z profesorem Leszkiem Kołakowskim opublikowanej w Dzienniku z 22.03.08 (wkładka Europa -Tygodnik Idei) "Wiara fundamentem istnienia" (rozmawiał Bogumił Loziński)


Copyright 2000 - 2005 Miro International Pty Ltd. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Mambo jest wolnym programem dostępnym na warunkach licencji GNU/GPL.
Polska adaptacja: © APW ZWIASTUN - Mambo - Polska Grupa Robocza. Wszystkie prawa zastrzeżone.