Adres: 05-504 Henryków Urocze, ul. Wschodnia 8 E-mail: lider3000@poczta.onet.pl Tel/kom: 502 895 882

Szukaj
Wprowadź słowa:
wtorek, 06 grudnia 2022
Start arrow Artykuły wstępne arrow Rok wydania 2008 - artykuły wstępne arrow Lider 1/2008 - artykuł wstępny
Lider 1/2008 - artykuł wstępny Drukuj E-mail
Drodzy czytelnicy

W listopadzie i grudniu uczestniczyłem w dwu niezwykle interesujących konferencjach poświęconych problematyce zdrowia, edukacji zdrowotnej i zdrowego stylu życia ze szczególną ekspozycją różnorodnych problemów systematycznej aktywności fizycznej oraz walki z nadwagą i otyłością. Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Metodyczna "Promocja zdrowia wobec zagrożeń cywilizacyjnych" przebiegała pod patronatem honorowym JM prof. dr hab. Stanisława Andrzeja Hodorowicza, Rektora Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Targu, która była głównym organizatorem konferencji i użyczyła uczestnikom swojej siedziby. Wysoki poziom konferencji zapewnili znakomici referenci : prof. prof : T. Kasperczyk, K. L. Krzystyniak, I. Grys, M. Kalina, W.M.Turski, J. Bielski oraz kilkunastu młodszych pracowników naukowych : lekarze, nauczyciele, promotorzy zdrowia. Mnogość i zróżnicowanie tematyki uświadomiły nam jak rozległe i niełatwe są to problemy. Nie sposób rzetelnie zrelacjonować obrady - odsyłam zatem zainteresowanych do publikacji pokonferencyjnej, jaka ukaże się niebawem, a o co dba Mgr Halina Zięba, Prezes Oddziału PTNKF, dobry duch i inicjator konferencji U niej też można zabiegać o pozyskanie tego wydawnictwa (mail : ziebula@tlen.pl).

Druga z konferencji "Aktywność fizyczna a otyłość - profilaktyka, psychika, estetyka" odbywała się w przepięknej scenerii Zamku w Golubiu -Dobrzyniu (pierwsza cześć) oraz w położonym opodal Centrum Konferencyjno -Rekreacyjnym w Karbówku. (polecam organizatorom konferencji wspaniałe warunki.) Pikantnym szczegółem może być to, że pierwsza sesja (której wspólnie z dr Zdzisławem Czaplickim miałem zaszczyt przewodniczyć) odbywała się w sypialni Anny Wazówny. Niestety było to za dnia i duch tej wspaniałej historycznej postaci nie mógł nam się ukazać. Naukowym patronem była Pani prof. dr hab. Jadwiga Charzewska a liczni referenci, (przepraszam, że nie wymieniam wszystkich) przedstawili, przygotowane na wysokim poziomie referaty, dotyczące problemów aktywności fizycznej (miałem zaszczyt zabierać głos) oraz nadwagi i otyłości. Poznaliśmy wiele nowych, bardzo interesujących informacji, przedstawionych przez przedstawicieli : Instytutu Żywności i Żywienia, Instytutu Matki i Dziecka, Akademie Medyczne z Gdańska, Lublina i Białystoku, AWF z Warszawy i Poznania, Uniwersytetów z Gdańska i Olsztyna, PWSZZ z Ciechanowa, Akademii Pomorskiej ze Słupska, Szpitala Wojskowego z Olsztyna. Znaczącym nowum były referaty Pań dr A. Zalewskiej-Meler, dr Ewy Kupcewicz i mgr B. Zaustowskiej o problemach estetyki ciała, tematów do tej pory dość rzadko podejmowanych na tego typu spotkaniach. Głównym organizatorem Konferencji Była Pracowania Edukacji: Instytut Studiów Edukacyjnych z Olsztyna kierowana przez dr Zdzisława Czaplickiego (współpracowniczki : dr inż. E. Podhajna i mgr A.Górska) przy wsparciu Starosty i Burmistrza, Zamku z Golubia - Dobrzynia oraz Fundacji "Nowe Media" z Olsztyna. Zainteresowanych tematyką i dorobkiem konferencji informuję, że planowane jest wydanie książki, w której znajdzie się większość wygłoszonych referatów. Zapytania w sprawie możliwości zdobycia książki można kierować pod adres : pracownia.edukacji@wp.pl

Współorganizatorem i sponsorem obu konferencji było Polskie Towarzystwo Naukowe Kultury Fizycznej. To dobry znak, bowiem To właśnie towarzystwo jest najbardziej powołane do dbania o to, aby problematyka kultury fizycznej i systematycznej aktywności fizycznej, przedstawiana jako jeden z ważnych składników różnych modeli zdrowego stylu życia, występowała odważniej, częściej i mocniej na tego typu konferencjach.

Na obu konferencjach byłem, słowo wygłosiłem a nawet trochę czerwonego wina się napiłem. Zaszczytem dla Lidera był patronat medialny nad obu konferencjami.


Copyright 2000 - 2005 Miro International Pty Ltd. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Mambo jest wolnym programem dostępnym na warunkach licencji GNU/GPL.
Polska adaptacja: © APW ZWIASTUN - Mambo - Polska Grupa Robocza. Wszystkie prawa zastrzeżone.