Adres: 05-504 Henryków Urocze, ul. Wschodnia 8 E-mail: lider3000@poczta.onet.pl Tel/kom: 502 895 882

Szukaj
Wprowadź słowa:
czwartek, 01 grudnia 2022
Start arrow Artykuły wstępne arrow Rok wydania 2007 - artykuły wstępne arrow LIDER 5/2007 - Artykuł wstępny
LIDER 5/2007 - Artykuł wstępny Drukuj E-mail

Drodzy czytelnicy

Dlaczego tak wielu ludzi uzależnia się od sztucznych stymulantów nastroju ? Dlaczego coraz więcej osób bierze narkotyki ? Dlaczego pijemy alkohol ? Dlaczego palimy papierosy ? Dlaczego zażywamy różnego rodzaju lekarstwa ? Dlaczego jemy rzeczy niezdrowe ? Dlaczego wreszcie robimy tysiące innych rzeczy, które nie są dla nas korzystne ? Mimo, że pada tysiące odpowiedzi na te pytania, wciąż dalecy jesteśmy od istoty rzeczy. Wciąż nasza wiedza w sprawie uzależnień człowieka jest nader mglista.

Kluczowym problemem jest, jak mi się wydaje, niebywale silne dążenie człowieka do możliwie najszybszej poprawy swej aktualnej kondycji : psychicznej i fizycznej (usunąć cierpienie, wyeliminować jakiś niepokój, poprawić samopoczucie, itd. itp.) Z reguły nie myślimy perspektywicznie, jesteśmy jak dzieci, które nie chcą czekoladki jutro czy za godzinę, chcą ją zjeść już teraz, natychmiast. Ta cecha zostaje w nas przez całe życie, dotyczy tylko coraz to innych spraw. Powszechną jest cecha niezdolności do trwania w cierpieniu, działania w cierpieniu w oczekiwaniu na lepsze jutro. Wiele naszych działań zmierzających do uwolnienia ludzi od uzależnień skażona jest chciejstwem, którego specyficznym przejawem jest zdominowanie naszej pedagogiki przez nadmierny optymizm wychowawczy. Wydaje nam się zatem, że wystarczy sformułować słuszne cele, oznajmić je ludziom, ustanowić rygory dotyczące ich wdrażania a reszta zrobi się niejako sama.

Papież Jan Paweł II w jednej ze swych homilii zauważa, że wspaniałe cele realizowane z całą bezwzględnością mogą prowadzić do zbrodni. Myśl ta pojawia się dość często w różnych rozważaniach filozoficznych i psychologicznych i może stanowić cenną wskazówkę przy analizowaniu ludzkich porażek wychowawczych.

Wszystkie uzależnienia łączy jak się wydaje jedno : brak motywacji i specyficzna dla człowieka słabość charakteru. Pewien wybitny profesor, fizjolog, posiadający z pewnością wielką wiedzę na temat szkodliwości palenia papierosów, na pytanie : Dlaczego Pan pali ? odpowiedział : " Nie mam motywacji". To jest chyba jeden z kluczy do problemu.

Na tym tle pojawia się też uzasadnione pytanie o granice współczucia i tolerancji. To co wymaga współczucia i maksymalnej pomocy społeczeństwa, powiadają niektórzy, to wszystko to co nas nawiedza bez naszego udziału, co jest od nas niezależne. Człowiek zaś, który "choruje" bo prowadzi niezdrowy tryb życia, podejmuje decyzje o "braniu" powinien wiedzieć, że jego postępowanie szkodzi nie tylko jemu. Jeżeli go nie stać, na to aby nie ulec, to kto za to ponosi winę ? Skrajne stanowisko w tej sprawie oznaczałoby bardziej surowy osąd tych, którzy źle się odżywiają, nie zażywają ruchu i w wyniku tego zapadają na choroby serca, nowotwory i inne choroby cywilizacyjne, silnie uzależnione od trybu życia. Problem nie dotyczy wyłącznie uzależnień. Bo jak mamy traktować zjawisko bezrobocia ? W jakim zakresie winę za brak pracy ponosi sam bezrobotny a w jakim społeczeństwo tkwiące w określonym systemie społeczno - ekonomicznym ? Idąc dalej : Kogo mamy obwiniać za głód i nędzę wielu społeczeństw dodatkowo nękanych krwawymi konfliktami ?

Możemy jedynie obwiniać samych siebie. Samych siebie to znaczy kogo ? "On kocha ludzkość ale nie lubi człowieka" - tak o jednym z filozofów powiedział inny filozof. Nowy Papież Benedykt XVI, idąc śladem "naszego" Jana Pawła II woła ze swej pierwszej pielgrzymki z Kolonii : Zmieniajcie siebie i cały świat ! Może więc stąd może nadejść odmiana ? Jednak słuchać i podzielać zdanie, zachwycać się nim nawet, to w żadnym wypadku nie to samo co robić to w praktyce.


Zbigniew Cendrowski
Redaktor Naczelny
www.lider.szs.pl
lider3000@poczta.onet.pl

Copyright 2000 - 2005 Miro International Pty Ltd. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Mambo jest wolnym programem dostępnym na warunkach licencji GNU/GPL.
Polska adaptacja: © APW ZWIASTUN - Mambo - Polska Grupa Robocza. Wszystkie prawa zastrzeżone.